Jak długo czeka się na efekty działania Izoteku?

Witam. Niecały miesiąc temu zakończyłam kurację izotretynoiną, dawka dzienna 30 mg, całkowita - ok. 165 mg/kg masy ciała. Trądzik był niewielki, ale od 9 lat, występował na dekolcie, plecach i ramionach. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia pryszcze zniknęły niemal całkowicie. Jednak po osiągnięciu dawki minimalnej zaczęły mi się pojawiać pojedyncze krostki, ale szybko znikały. Natomiast teraz, po odstawieniu, od jakiegoś tygodnia jest coraz gorzej, prawie codziennie coś mi wyskakuje, mam wrażenie, że nowe zmiany są coraz większe i bardziej czerwone. Czytałam, że należy odczekać 8 tygodni na ostateczny efekt leczenia, czy w tym przypadku jest możliwe, że to się jeszcze "uspokoi", unormuje? Nie miałam prawie wcale skutków ubocznych, może mój organizm jest niewrażliwy na izotretynoinę? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Michał Lenard

Tak, jest to możliwe, że po pewnym czasie stan skóry wróci do normy. Sugeruję odczekać określony czas po leczeniu i dopiero w razie braku poprawy po tym czasie trzeba będzie zwrócić się do dermatologa. Pozdrawiam!