Jak długo powinien trwać cykl u 40-latki?

Ile powinien trwać cykl u 40 letniej kobiety. Mój waha się od 23 do 30 dni. Nie rodziłam, nie współżyję Od kilku miesięcy mam okres w kratkę. Ginekologicznie w porzadku Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć w wielu miejscach można znaleźć informacje, które mówią, że cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni, to tak naprawdę jest to tylko uśredniony czas. Prawidłowy cykl miesiączkowy może trwać od 21 do 35 dni.

Na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników, takich jak stres, odchudzanie, nadmierny wysiłek fizyczny czy zaburzenia hormonalne, dlatego czasem cykl miesiączkowy może trwać dłużej lub krócej.

W związku z powyższym długość cyklu miesiączkowego u Pani nie odbiega od norm. Nie wiemy, co oznacza "okres w kratkę". Jeśli w jednym miesiącu się pojawia, a w drugim już nie, to może to oznaczać wejście w okres okołomenopauzalny. Wówczas miesiączki mogą stawać się nieregularne. Taki stan może potrwać nawet kilka lat. Inne możliwe przyczyny to nieprawidłowości ginekologiczne. Nasi eksperci uważają, iż trzeba sprawdzić poziom hormonów płciowych.

Więcej na temat cyklu miesiączkowego pisaliśmy w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-u-40-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-u-40-letniej-kobiety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.