Jak go zmobilizować do rozpoczęcia pracy?

Dzień dobry, Mój brat w tym roku skończy 24lata. Od prawie 2 lat siedzi w domu rodzinnym przed komputerem i uważa, że nie znajdzie żadnej pracy. Zaproponowałem mu aby poszedł na szkolenie podstawowe do wojska i zobaczył czy to dla niego. Jego działania wyglądają jakby nie chciał podjąć żadnej pracy. Uważa, że wszędzie potrzebne jest doświadczenie. Nie słucha nikogo, wygląda jakby spadło mu poczucie własnej wartości i stracił wiarę w siebie i swoje umiejętności. Jak go zmobilizować do rozpoczęcia pracy. Jest po licencjacie ze studiów graficznych.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Sytuacja, w której znajduje się Pani brat, z pewnością wymaga wsparcia i zrozumienia. Wszyscy przechodzimy przez takie chwile, kiedy trudno nam przełamać marazm, ruszyć w kierunku rozwiązania problemu, który wydaje się nie do opanowania. Wówczas wsparcie bliskich jest czynnikiem, który może ogromnie pomóc.

Brak motywacji do pracy czy aktywności zawodowej może wynikać z wielu czynników, w tym z obniżonego poczucia własnej wartości, strachu przed niepowodzeniem lub braku wiary we własne umiejętności. Możliwe, że Pani brat doświadcza również pewnego rodzaju paraliżu decyzyjnego, nie wiedząc, który kierunek będzie dla niego najlepszy.

Ważne jest, aby podeszła Pani do tej kwestii z empatią i otwartością. Rozmowa, w której wyrazi Pani swoje zaniepokojenie, ale także wsparcie i gotowość do pomocy, może być pierwszym krokiem. Za okazaniem troski powinno pójść na początku wysłuchanie jego obaw i odczuć, aby lepiej zrozumieć, co go powstrzymuje. Ważne jest, by nie narzucać rozwiązań i pozwolić mu mówić aż poczuje się bezpieczny i nie oceniany w swoich kłopotach. Dopiero wtedy delikatnie proponować działania, które mogłyby zmienić sytuację.

Możliwe, że profesjonalne doradztwo zawodowe lub spotkanie z psychologiem pomoże mu odzyskać pewność siebie i zmotywować do działania. Zaproponowanie konkretnych kroków, takich jak szkolenia, kursy doskonalące, a nawet wolontariat w obszarze jego zainteresowań, może okazać się pomocne.

Zapraszam również do artykułów poniżej, być może naprowadzą na kolejne pomysły:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-w-pracy

https://portal.abczdrowie.pl/depresja-a-praca

https://portal.abczdrowie.pl/stres-zawodowy

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-stresu

Proszę pamiętać, że każdy z nas przechodzi przez trudne momenty i często potrzebuje wsparcia bliskich, aby odnaleźć właściwą ścieżkę.

Życzę Pani bratu odnalezienia motywacji i satysfakcji w przyszłej pracy oraz Pani cierpliwości i siły w tym procesie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.