Jak jednoznacznie wyznaczyć grupę krwi?

Witam, z powodu planowanej operacji miałam oznaczaną grupę krwi (dwukrotnie). Wynik: 0rhD ... Całe życie byłam przekonana, że mam krew 0rh-, według lekarzy z powodu konfliktu serologicznego zmarły moje dzieci z bliźniaczej ciąży - koniec lat 70-tych. Jednak dzieci z wcześniejszych i późniejszej ciąży urodziły się bez komplikacji (wcześniejsze dzieci rh , ostatnie nie ma oznaczonej grupy krwi). Czy istnieje jakieś wytłumaczenie tej sytuacji? Czy jest badanie po wykonaniu którego będę mieć całkowitą pewność co do grupy krwi? A jeśli to rh czy istnieje możliwość wyjaśnienia dlaczego zmarły moje córki?

Lek. Paweł Szadkowski

Skoro miała Pani aktualnie oznaczoną grupę krwi dwukrotnie - jest to pewny wynik i ma Pani grupę krwi 0RhD. Ciężko określić z jakiego powodu mogło dojść do śmierci bliźniąt, jednakże proszę pamiętać, że konflikt serologiczny może wystąpić też w związku z innymi antygenami, nie tylko z antygenem D określającym Rh.