Jak leczyć suchy kaszel po infekcji?

Córka 14 lat 3 tyg temu przeszła przeziębienie, od 11dni ma po nim suchy kaszel, rano i wieczorem dość mocny, w dzień pokasluje, bywają dni że mniej a za chwilę znowu mocniej rano i wieczorem, osłuchowo czysta, co robić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia swojego dziecka. Należy podkreślić, że każda infekcja u dziecka w tym wieku może przebiegać w inny sposób.

Bardzo istotne jest, żeby być pod stałą opieką lekarza, który po dokładnym zbadaniu będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Często po przebytej chorobie górnych dróg oddechowych, pojawia się tak zwany kaszel poinfekcyjny. Może mieć on różny charakter oraz nasilenie w zależności od pory dnia. Kaszel mokry występuje zazwyczaj z rana, natomiast suchy pod koniec dnia oraz w nocy. Dlatego istotne jest właściwe napowietrzenie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.

W ciągu dnia nie powinno się podawać leków hamujących odruch kaszlu, a w przypadku mokrego kaszlu z utrudnionym odkrztuszaniem, zastosowanie preparatów mukolitycznych ułatwiających pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić ogólny stan zdrowia Pani dziecka. Dlatego też proponujemy w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem pediatrą lub pulmonologiem dziecięcym. Specjalista po dokładnym badaniu będzie mógł podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/kiedy-kaszel-jest-niebezpieczny

https://parenting.pl/kaszel-objaw-towarzyszacy-niemal-kazdej-infekcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.