Jak mogę pozbyć się tego ciągłego stresu?

Witam. Mam problem przed strachem o zapłodnieniu. Po każdym stosunku z partnerką dokładnie sprawdzam czy nasienie nie wyleciało z prezerwatywy, czy nie pękła itd. Za każdym razem wszystko jest dobrze i nie ma żadnych oznak o wydostanie sie nasienia z prezerwatywy. Jednak ciągle jestem zestresowany, że coś poszło nie tak i mogłem zapłodnić partnerke. Od czasu stosunku do okresu partnerki jestem zestresowany i ciezko mi normalnie funkcjonowac mając w głowie to że mogłem zapłodnić partnerke, chociaż sprawdzam prezerwatywę kilkanascie razy zeby się upewnić. Jak moge zapobiec temu stresowi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

warto by było porozmawiać o swoim problemie z psychoterapeutą bądź seksuologiem.

Strach przed zapłodnieniem najczęściej dotyczy ludzi młodych, którzy jeszcze nie są gotowi na posiadanie dziecka. W Pana przypadku lęk ten jest bardzo silny i utrudnia Panu codzienne funkcjonowanie. W dalszej perspektywie samo współżycie może wiązać się z lękiem, a nie z przyjemnością. Warto więc skonsultować się ze specjalistą, aby pozbyć się tego lęku. Pomocna może okazać się psychoterapia.

Być może rozwiązaniem będzie również zmiana antykoncepcji na taką o wysokiej skuteczności. W tym celu partnerka powinna doradzić się ginekologa.

Pytania z podobnej tematyki znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/paralizujacy-lek-przed-zajsciem-w-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/irracjonalny-strach-przed-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.