Jak obliczyć datę swojej ostatniej miesiączki?

Witam czy któryś lekarz stąd może udzielić mi odpowiedzi. Jestem w 5-6 tyg ciąży tak twierdzi lekarz u którego byłam dziś 08.02.2021. Niestety nie pamiętam dokładnej daty ostatniej miesiączki Czy może ktoś to obliczyć kiedy mniej więcej to było. Nie mam pojęcia ani wątpię czy dobrze to oblicze

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie jest możliwe precyzyjne obliczenie daty ostatniej miesiączki bez takich informacji jak długość cyklu – to pozwala na orientacyjne ustalenie daty owulacji (być może było to na początku stycznia), od której należy odliczyć czas do poprzedniego krwawienia.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że termin ciąży da się obliczyć, dodając 7 dni do daty ostatniej miesiączki, a do uzyskanego wyniku – 9 miesięcy. Nawiązując do tego, można założyć, że Pani menstruacja miała miejsce koło 25.12.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/w-ktorym-tygodniu-ciazy-jestem-podstawowe-informacje-regula-naegelego-badania-suplementacja.

Niestety wiek ciąży podany przez lekarza nie musi być precyzyjny, stąd trudno na jego podstawie wyznaczyć bez żadnych wątpliwości termin ostatniej miesiączki. W tym wypadku dużo lepiej sugerować się terminem porodu wyliczonym na podstawie USG między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kalkulator-ciazy-wiek-ciazy-ile-trwa-ciaza-badanie-usg-zalety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.