Jak należy liczyć tygodnie ciąży?

Może ktoś mi wytłumaczyć jak się liczy tygodnie ciąży przez wizyty u lekarzy całkiem się pogubiłam i nw jak to się wylicza ostatni okres miałam 8-9maja 23.07 na wizycie dowiedziałam się ze jestem 9w5d a dziś (11.08) ponoć już 14tydzien A w aplikacji mam 12w3d

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ nie zawsze da się precyzyjnie określić datę poczęcia (czy raczej – bardzo rzadko przyszli rodzice są w stanie z całą pewnością ją podać), to przyjęło się stosowanie dwóch metod pomagających w określeniu wieku ciąży.

Pierwszy, sięgający czasów sprzed stosowania aparatu ultrasonograficznego, jest niedokładny i opiera się na określeniu w przybliżeniu wieku płodu na podstawie terminu ostatniej miesiączki (OM, reguła Naegelego). Ta metoda rzadko pozwala na precyzję, ponieważ w jej myśl do zapłodnienia doszło podczas owulacji mającej miejsce w 14. dniu cyklu, który trwa 28 dni. W rzeczywistości rzadko się zdarzają tak regularne cykle z precyzyjnie określoną owulacją. Według tej metody obecnie jest Pani w 13. tygodniu ciąży. Proszę zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta na ten temat: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wiek-ciazy-na-podstawie-badania-usg.

Druga metoda, bardziej precyzyjna i to do niej często odwołują się specjaliści, to pomiary płodu dzięki USG – pozwala ona na oszacowanie wieku ciąży ok. 5.-6. tygodnia poprzez zmierzenie CRL płodu, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej. Później, czyli po 12. tygodniu ciąży każde dziecko rozwija się w swoim tempie, zatem obliczenia terminu poczęcia od tego momentu raczej nie będą wiążące. W przeciwieństwie do OM, badanie wymiarów płodu na wczesnym etapie ciąży jest metodą dużo bardziej miarodajną.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kalkulator-ciazy-wiek-ciazy-ile-trwa-ciaza-badanie-usg-zalety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.