Jak postępować z osobą chorą na raka?

Czy chorej na raka bliscy powinni mówić całą prawdę?

Tak, byleby z umiarem, wyczuciem chwili i empatią wobec tej osoby. Przeinaczanie faktów, kłamanie lub w ogóle nie mówienie prawdy w "dobrej wierze" nie przynosi dobrych rezultatów. Nad osobą chorą rozpościera się niejako ochronny klosz, ale gdy prawda i tak w końcu ujrzy światło dzienne - wtedy "oszukiwany w dobrej wierze" chory może poczuć się odrzucony, okłamany, oszukany. I miałby do tego pełne prawo.

Witam,
Ja bym się zastanawiała nie tyle czy mówić, tylko w jaki sposób to zrobić. Jak w sposób empatyczny, z miłością przekazać trudne informacje nie zabijając w osobie nadziei.
Może być pomocne skonsultowanie się w tej sprawie z psychoterapeutą.
Życzę dużo dobrego,

Witam,

zazwyczaj osoba chora na raka, przed którą bliscy starają się zachować informacje w tajemnicy i tak się domyśla różnych rzeczy na podstawie niedopowiedzeń, zmian tematu, zachowania innych osób. W takich sytuacjach rodzi się napięcie między osobą chorą a bliskimi.

Myślę, że warto mówić o stanie zdrowia i rokowaniach. Warto jedynie zastanowić się nad sposobem rozmawiania. Zachęcam do lektury np. tego tekstu:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/jak-rozmawiac-z-osoba-dotknieta-choroba-nowotworowa_39954.html

Pozdrawiam!