Jak przygotować się do artroskopii kolana?

Jak przygotować się do artroskopii kolana jeśli drugą nogę też mam uszkodzoną ?
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Artroskopia kolana to minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, który pozwala na dokładne zbadanie i leczenie wnętrza stawu kolanowego. Podczas artroskopii, chirurg wykonuje niewielkie nacięcia i wprowadza przez nie specjalistyczny instrument optyczny – artroskop, wyposażony w kamerę, co umożliwia oglądanie wnętrza stawu na monitorze i przeprowadzenie ewentualnych procedur naprawczych (https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia ).

Rozumiem, że obie Pani nogi są uszkodzone i stanowito dodatkowe wyzwanie w okresie rekonwalescencji po artroskopii jednego z kolan. Oto kilka kroków, które pomogą Pani przygotować się do zabiegu i późniejszego okresu po zabiegu:

* Konsultacja przedoperacyjna - ważne jest, by była Pani pewna, że lekarz prowadzący jest świadomy stanu obu Pani nóg. Może to wymagać dodatkowego planowania w zakresie metody leczenia oraz strategii rehabilitacji.

* Wsparcie po zabiegu - należy zorganizować pomoc w domu na pierwsze dni po operacji. Czy to rodzina, przyjaciele czy opiekunowie, ich wsparcie będzie nieocenione, gdyż mobilność będzie ograniczona.

* Dostosowanie mieszkania - proszę zadbać o to, by najważniejsze przedmioty były na wyciągnięcie ręki, aby unikać niepotrzebnego chodzenia. Należy usunąć możliwe przeszkody, być może zainstalować uchwyty i poręcze tam, gdzie to możliwe. Ważne jest, by był łatwy dostęp do łazienki, sypialni i kuchni bez konieczności pokonywania schodów.

* Rehabilitacja - rozpoczęcie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających może być kluczowe, zwłaszcza dla drugiej, również obciążonej nogi. Fizjoterapeuta może zaproponować ćwiczenia, które można wykonywać przed i po operacji, aby zapewnić lepszą stabilność i zminimalizować obciążenie.

* Środki pomocnicze - warto zaopatrzyć się w sprzęty, które ułatwią poruszanie się po zabiegu, jak np. krzesła na kółkach, kule ortopedyczne lub chodzik.

* Transport - trzeba zadbać o transport do i ze szpitala, który będzie dla Pani wygodny i bezpieczny.

* Zapasy - można rónież zawczasu przygotować zapasy żywności, produktów pierwszej potrzeby i leków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza, by uniknąć konieczności wychodzenia z domu bezpośrednio po zabiegu.

Rozumiem, że to trudny czas, ale z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem, można znacznie zmniejszyć dyskomfort związany z zabiegiem i przyspieszyć proces gojenia - https://portal.abczdrowie.pl/rekonwalescencja-po-artroskopii-kolana-zabieg-przebieg-rekonwalescencji-cwiczenia. Zachęcam do otwartego komunikowania się z lekarzem i zespołem terapeutycznym, aby dostosować plan leczenia do Pani osobistych potrzeb.

Serdecznie Panią pozdrawiam i życzę, by cały zabieg odbył się sprawnie i bez komplikacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.