Kobieta

Dzień dobry. Proszę mi pomóc. Boję się odzywać, cokolwiek powiedzieć, by ktoś się z tego nie śmiał. Mam problem z rodziną mojego chłopaka, ale nie tylko. Jak jadę do niego, to prawie się nie odzywam, a oni się przez to wywyższają nade mną. Chcą być po prostu najmądrzejsi, dogadują mi, a ja nie wiem, co im odpowiedzieć. Tak bym chciała im pokazać, coś mądrego odpowiedzieć, by się przede mną tak nie unosili, że są najmądrzejsi. Co robić, by się nie bać? Chciałabym mądrze i sensownie mówić. Jak można się tego nauczyć?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam!

Przede wszystkim proszę się zastanowić, co Pani u siebie lubi. Najlepiej wypisać sobie listę takich cech i mieć ją w jakimś łatwo dostępnym miejscu. To bardzo ważne, zwłaszcza przed trudnym spotkaniem, wizytą u rodziny chłopaka itp. W żadnym wypadku nie powinna Pani pozwolić na przekraczanie swoich granic - wyśmiewanie, nieprzyjemne docinki. Nikt nie ma prawa Pani obrażać, wykorzystując fakt, że ma Pani opory przed "odcięciem się".

Aby postawić taką psychologiczną granicę, proszę spróbować przerwać milczenie i dać do zrozumienia rozmówcy, że nie życzy sobie Pani nieprzyjemnych komentarzy na swój temat. Najlepiej po prostu powiedzieć, co dany komentarz w Pani wzbudza. Na przykład: "Złości mnie to, co mówisz", "Mam inne zdanie w tej kwestii", "Szanuję twoje zdanie, ale uważam inaczej" itp. Przyjmując bez sprzeciwu to, co inni mówią, pozwala im Pani na to. Mówiąc o swoich uczuciach, komunikuje Pani drugiej osobie, co się Pani nie podoba. Oczywiście nadal może Pani doświadczać nieprzyjemnych uwag pod swoim adresem, ale nie pozostanie Pani bierna, a to już wprowadza pewien dystans i szacunek do relacji.

To może być początkowo trudne, dlatego może Pani najpierw przećwiczyć odpowiedzi na słowne zaczepki w samotności. Może nie od razu, ale z czasem coraz łatwiej będzie Pani mówić o tym, co Pani czuje, sprzeciwić się docinkom, nieprzyjemnym uwagom.

Myślę, że o tej sytuacji warto porozmawiać również ze swoim partnerem. Pani chłopak powinien dać Pani odpowiednie wsparcie i razem powinniście zastanowić się, jak rozwiązać ten problem.

Trudności w kontaktach interpersonalnych najlepiej przerobić w trakcie psychoterapii. To dość złożone zagadnienie. Z jakiegoś powodu się pojawiły, to trzeba odkryć i przepracować. Dlatego gorąco namawiam do spotkania z psychologiem. Taki trening pod okiem specjalisty na pewno pomoże Pani się przełamać i poprawi Pani komunikację z innymi ludźmi.

Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rozwój osobisty – Samorozwój to położenie nacisku na kształtowanie własnych umiejętności i talentów, które mają pomóc w osiągnięciu kariery zawodowej. Coraz częściej szkolenia społeczne obejmują zjawisko określane mianem NLP, czyli programowania neurolingwistycznego. Dzięki NLP można nauczyć się jeszcze lepiej zarządzać sobą, swoim umysłem, emocjami i działaniem.
  • Psychologia – Psychologia jest dziedziną, która od lat wzbudza ogromną ciekawość. Obok chorób ciała dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem choroby psychiczne. Zaburzenia tego typu są znacznie bardziej powszechne, niż zwykło się uważać. Depresja dotyka wielu osób, choroba może wystąpić nawet u dzieci.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach