Jak schudnąć 10 kg w 2 miesiące bez diety?

10 KG BEZ DIETY Witam mam 14 lat i przy wzroście 168cm ważę 69 kg!!! Muszę przez 2 miesiące schudnąć 10 kg ale bez diety. Mogę jeździć rowerem rolkami i biegać mogę robić brzuszki ale nie dieta. Byłam na diecie norweskiej i wytrzymałam 3 dni. Proszę o radę jak mam zrzucić tę 10 kg w 2 miesiące bo za około tyle będę miała bilans mierzenie ważenie itp i chcę schudnąć.POMOCY:|:-(

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Tak znaczący ubytek masy ciała w krótkim czasie nie jest ani bezpieczny, ani też skuteczny, gdyż często prowadzi do efektu jo-jo i powikłań zdrowotnych. Zalecane tempo odchudzania to 0,5kg/tydzień. Myślę, że w Twoim przypadku utrata aż 10 kg nie będzie konieczna, wystarczy 5kg.
Nie jest jednak możliwe odchudzanie bez zmiany nawyków żywieniowych, przy czym mowa tu o wprowadzeniu zdrowego stylu życia, a nie o dietach proponowanych w internecie.
Zdrowe odżywianie to nie przykre i trudne restrykcje i wcale nie oznacza niesmacznych posiłków, czy towarzyszącego nieustannie uczucia głodu - wręcz przeciwnie.
Zalecałabym wprowadzenie 5 posiłkowego trybu żywienia - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Jednocześnie warto zwiększyć aktywność fizyczną poprzez codzienne ćwiczenia lub dowolną formę sportu.
W ten sposób masa ciała będzie ulegała normalizacji.