Jak schudnąć w szybkim czasie?

Witam gorąco :) Chciałabym schudnąć jak najszybciej (najdłużej - w 4 miesiące) 10 kilogramów. Mam 18 lat, ważę 70 kilogramów na 1m72. Wiem że nie powinnam tracić zbyt dużo wagi ale naprawdę mi zależy na zrzuceniu tych zbędnych kilogramów. Mam nadzieję, że otrzymam zadowalającą odpowiedź :) Z góry baaardzo dziękuję. Pozdrawiam Julia

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Polecam zakup książki PZWL - Diety niskoenergetyczne i zastosuj się do jadłospisów tam przygotowanych. Pozdrawiam.

Autorzy:
Zofia Wieczorek-Chełmińska
Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Warszawa 2010, wyd.1

Witam serdecznie,

Zdecydowanie nie powinna Pani chudnąć aż 10 kg! Zbyt niska masa ciała jest niebezpieczna dla zdrowia. Bezpieczne odchudzanie to około 1ikg tygodniowo. Przestrzegam przed tak drastycznym odchudzaniem a zachęcam do zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Jeżeli ma Pani zastrzeżenia co do swojej figury należałoby wysmuklić i wyrzeźbić ciało poprzez ćwiczenia. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe.

Zadba Pani również o zdrową i pełnowartościowa dietę a zobaczy Pani zadowalające efekty. Wystarczy jeść regularnie 5 posiłków dziennie. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Dieta nie może kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową:

joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam

Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk