Jak skończyć z samookaleczaniem się?

Mam 16 lat i chcę skończyć z tym. Mój problem zaczął się jakieś 3 miesiące temu, kiedy to coś spowodowało to, że się pocięłam, potem znowu zaczęłam się ciąć i teraz jest tak codziennie... Nie chcę już chodzić codziennie z myślą: "Chcę się pociąć...". Proszę o jakieś rady, dobre, ale nie typu "zgłoś się do psychologa" itp., bo wtedy by się moja mama dowiedziała o tym, co robię, a nie chcę, by ona wiedziała, bo doskonale wiem, co ona myśli o osobach, które się tną... Naprawdę proszę o pomoc!

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
problem, który opisałaś jest bardzo poważny, niestety nie wiem, jakie wydarzenie spowodowało samookaleczenie się, więc trudno o jakiekolwiek wskazówki. Jeśli pojawiają się zachowania autodestrukcyjne warto dotrzeć do źródła problemów, które to zachowanie wywołały. Wizyta u psychologa byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak rozumiem, że obawiasz się reakcji mamy. Dlatego sugeruję, żebyś z nią porozmawiała o swoich problemach, o tym jak się czujesz, czego się obawiasz i jakie emocje towarzyszą Ci w ciągu dnia. Jeśli otworzysz się przed mamą, być może łatwiej będzie Ci poprosić ją o zapisanie do Poradni Zdrowia Psychicznego. Możesz również porozmawiać z inną osobą, którą darzysz zaufaniem. Pamiętaj o tym, że autoagresja zagraża Twojemu zdrowiu, a nawet życiu i może świadczyć o zaburzeniach nastroju. Dlatego szczerze zachęcam Cię do wizyty u psychiatry lub psychologa.
Pozdrawiam serdecznie