Jak sprawić, aby partner okazywał mi więcej czułości?

Dzień dobry. Mam pytanie do psychologa. Nie potrafię sobie poradzić z sytuacją. Jestem od roku w związku z partnerem który ma 14 letnią córkę. Widuje się z nią średnio raz w miesiącu. Nie uważam, żebym była o nią szczególnie zazdrosna, rozumiem że to jego dziecko ale gdy jesteśmy razem on okazuje jej dużo czułości a dla mnie jest chłodny... Cały czas, nawet gdy jesteśmy sam na sam. Ciągle muszę prosić się o czułość. Czuję się jakbym była jego kolegą niż kobietą która jest dla niego ważna. Przez to czuje się gorsza i wybucham agresją i płaczem. Zaczynam czuć się coraz gorzej. Rozmowy nie działają ciągle mnie zbywa, że przesadzam Neguje moje uczucia, zamiast dać mi poczucie bezpieczeństwa w tym związku. Staram się zaprzyjaźnić z tą dziewczynką choć jest to dla mnie nowa i trudna sytuacja (sama nie mam dzieci) ale on w ogóle mnie nie docenia. Ten związek w końcu się zakończy jeśli on nie będzie okazywał mi uczuć, który jak twierdzi są... Co mam zrobić? :(

Szanowna Pani,

Czytając opis sytuacji odnoszę wrażenie, że problem nie tkwi po stronie dziecka, które ma prawo do czułości i zainteresowania ze strony rodzica. Zwłaszcza, że jak Pani pisze, kontakty ojca z córką są niemal sporadyczne (raz w miesiącu). Dziecko nigdy nie będzie Pani konkurencją, rywalką, ponieważ jest dzieckiem. To jest zupełnie inna relacja. Nieporównywalna pod żadnym względem. Inną czułość okazuje się dziecku, inną żonie czy partnerce.

Relacja partnerska, to już co innego, zupełnie inna jakość. Warto sięgnąć pamięcią na początek tej znajomości. Czy już wtedy mogła Pani odczuć chłód? Czy partner okazywał czułość i nie miał z tym problemu? Czy przez ten rok relacja zacieśniła się, czy wręcz przeciwnie? Czy zauroczenie, które zawsze pojawia się na początku znajomości, przekształciło się w głębsze uczucie, zaufanie ? To są kluczowe pytanie, które wymagają przede wszystkim szczerości spojrzenia. Jeżeli jest jakakolwiek wątpliwość względem uczuć, ich okazywania, to przed Państwem szczera rozmowa. Czasem pomagają psychologowie czy psychoterapeuci. Na Pani miejscu poprosiłabym partnera o taki czas na porozmawianie. I tak jak w swoim pytaniu, stawia Pani sprawę jasno i wprost, warto zwrócić się do niego. Pisze Pani bardzo celnie o własnych odczuciach i postrzeganiu sytuacji. Jeżeli tak samo wypowie je Pani względem partnera, myślę że uzyska Pani odpowiedź, a może razem rozwiążecie problem. Czego bardzo życzę i pozdrawiam.