Jak stosować prawidłowo leki psychiatryczne?

Dzień dobry, od dwóch tygodni biorę Zoloft 50 mg jednak nie widać zadowalających efektów, lekarz zaproponował mi zmianę leku na escitalopram actavis ( brałam go 3 lata temu przez 8 miesięcy). Czy mogę te leki zastąpić z dnia na dzień, czyli jednego dnia rano wziąć Zoloft a drugiego dnia rano już Escitalopram, czy jest to bezpieczne ? Czy to będzie ciągłość w leczeniu czy mój stan na początku się pogorszy ?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

przede wszystkim ważne jest aby skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą, który przypisał Ci te leki. Bez jego decyzji, podjęcie zmian jest ryzykowne i może wywołać różnego rodzaju skutki uboczne.

Zazwyczaj, aby uzyskać pełne spektrum pozytywnych rezultatów leków psychotropowych, potrzeba od dwóch tygodni do miesiąca. Pierwsze dni, a nawet tygodnie, mogą nasilić różnego rodzaju problemy z którymi się zmagasz i sprawić, że Twoje samopoczucie będzie znacznie obniżone. Do tego mogą pojawić się różne problemy w obszarze fizycznym, czyli tak zwane objawy somatyczne. To także naturalny etap leczenia i u każdego pacjenta wygląda on zupełnie inaczej.

Tak jak pisałam - koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem psychiatrą. Jeśli zmagasz się z problemami natury psychologicznej, dobrze by było abyś znalazła dla siebie psychoterapeutę. Jest to jeden z elementów leczących i pomagających w poradzeniu sobie z trudnościami.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610/?ref=page_internal