Jak uniknąć efektów odstawienia antykoncepcji?

Witam. Jakiś czas temu odstawiłam antykoncepcję hormonalną, po kilku tygodniach pojawiły się skutki uboczne tj wypadanie włosów, stany depresyjne oraz polip w macicy. W trakcie wizyty u lekarza ginekologa zalecił mi powrót do tabletek antykoncepcjyjnych. Po kilku miesiącach brania wszystko wróciło do normy, lecz teraz chcę na stałe odstawić antykoncepcję i obawiam się że te skutku uboczne wrócą, chcę tego uniknąć. Jak to zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może nieść ze sobą skutki, których czasem trudno jest uniknąć. Choć jest to kwestią indywidualną, to najczęściej dochodzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego, wahań nastroju, obfitych lub bolesnych miesiączek, pogorszenia stanu cery lub włosów (przetłuszczanie, wypadanie włosów).

Specjaliści nie zalecają nagłego odstawiania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Najlepiej zrobić to po zakończeniu opakowania. Wówczas krwawienie z odstawienia wystąpi w terminie i nie dojdzie do gwałtownych wahań hormonów. Takie postępowanie zmniejszy również ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ta-sytuacja-moze-byc-efektem-odstawienia-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-stopniowo-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.