Jak zrozumieć wyniki TSH i FT3?

Proszę o interpretację wyników. TSH L69: 3.490 µIU/ml [ norma 0.270 - 4.200] FT4 O69: 14.93 pmol/l [norma 12.00 - 22.00] FT3 O55: 4.91 pmol/l [norma 3.10 - 6.80] anty-TPO O09: 10.06 U/ml [norma <=34.00] anty-TG O18: 20.15 U/ml [norma <=115.00]

Dzień dobry,

Wyniki badań są prawidłowe. Wynik przeciwciał antyTPO i aTG wyklucza autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Średnie TSH w Pani grupie wiekowe jest nieco niższe, aczkolwiek jeśli dobrze się Pani czuje, to nie ma wskazań do leczenia. Natomiast, jeśli planuje Pani w najbliższym czasie ciążę, wymaga Pani już teraz zastosowania leczenia i obniżenia wartości TSH, wg obowiązujących obecnie zaleceń do wartości < 2,5 (najlepiej 1-1,5) i regularnego monitorowania TSH z FT4 w ciąży

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych