Jaka jest przyczyna powstania zgorzeli? [PORADA EKSPERTA]

Zgłosiłam się do stomatologa z wypadniętymi plombami. Stomatolog "naprawił" te 2 zęby jednak znalazł 3 pozostałe zęby do leczenia. Problem dotyczy zęba 36, który mnie nie bolał ani nie reagował bólem na żadne bodźce, dr stwierdziła, że jest nieszczelny (potwierdziła to zgłębnikowaniem, tak napisała na piśmie chociaż nie mam pojęcia co to jest i jak się to robi, po prostu stwierdziła, że jest wewnatrz próchnica i otworzyła ząb). Po oczyszczeniu i zaplombowaniu, dokuczały mi silne bóle i reakcja na zimno i ciepło, również ból w nocy. Do stomatologa zjawiłam się ponownie, otwierając ząb, stwierdziła, że wytworzyła się zgorzel i zadecydowała o leczeniu kanałowym. Czy ten ząb rzeczywiście wymagał leczenia, skoro nie dawał żadnych dolegliwości bólowych? Co to jest zgłębnikowanie? I czy leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo skoro wytworzyła się zgorzel?

Przyczyną powstania zgorzeli są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi zęba. Dochodzi do tego w zębach z głębokimi ubytkami próchnicowymi, lecz także w zębach już leczonych. Szczególnie często proces dotyka zębów z zaplombowanymi wcześniej głębokimi próchnicami, w których na dnie ubytku zostało pozostawionych trochę bakterii. Poza tym może on dotknąć również zęby zdrowe – kiedy bakterie dostaną się przez kanaliki korzeniowe, np. przy obecności zmiany okołowierzchołkowej w zębie sąsiednim lub przy współistniejących chorobach przyzębia.