Jaka może być przyczyna tych wymiotów u dziecka?

Witam, Moja 10-cio miesięczna córka jednego dnia wymiotowała, kolejnego dnia miała biegunkę i stan podgorączkowy. Ogólnie jest wesoła, bawi się jak przedtem, ale nic nie je. Weźmie kęsa lub ugryzie chrupka kukurydzianego i od razu odruch wymiotny. Pije wodę w dużych ilościach. Czy to może być infekcja jakaś czy może przez ząbkowanie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wymioty u małego dziecka mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn. Czasami pojawiają się w wyniku zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmu lub ząbkowania, ale ich źródłem mogą być również inne poważniejsze schorzenia.

Jeżeli problem będzie się nasilał proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. Odpowiednie badania będą mogły zweryfikować, co dokładnie dzieje się z dzieckiem i w czym tkwi źródło tego problemu. Wspomina Pani, że wymiotom u córki towarzyszyła również biegunka oraz podwyższona temperatura. W takim przypadku nie można wykluczyć, że za jej pojawienie się odpowiada infekcja. Czasami wymioty mogą wystąpić również w wyniku zatrucia pokarmowego, co będzie objawiać się w podobny sposób. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać być może warto rozszerzyć diagnostykę w kierunku nietolerancji pokarmowej, w wyniku której również mogą wystąpić takie dolegliwości jak ból brzucha, wymioty czy biegunka. Do czasu wizyty u lekarza proszę pamiętać o odpowiednim uzupełnieniu płynów u córki, aby nie doprowadzić do odwodnienia się dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który szczegółowo opisuje możliwe przyczyny wymiotów u dziecka oraz sposoby ich leczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/gdy-dziecko-wymiotuje

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów portalu abcZdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-powodem-wymiotow-u-rocznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-spozyciu-posilku-u-rocznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-ma-wymioty-i-stan-podgoraczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.