Jaki może być powód takiego opóźnienia okresu?

Witam! Od ponad roku mam regularne miesiączki, jednak w tym miesiącu okres spóźnia mi się już tydzień. Mniej więcej 12 dnia cyklu wystąpiło u mnie jasnoróżowe plamienie, które utrzymywało się przez kilka dni. Przez większość cyklu towarzyszył mi ból jajnika, szczególnie odczuwalny podczas dźwigania. Podczas wizyty u ginekologa (w marcu) lekarz wykrył na moim jajniku mały pęcherzyk aczkolwiek uznał go za niegroźny i postanowił zostawić go do obserwacji. Podczas cyklu miał miejsce stosunek seksualny z prezerwatywą. Jestem pewna że prezerwatywa nie pękła ani nic nie wypłynęło. Myślę że istotne będzie też to że zaczęłam z tym miesiącu nową pracę. Jaki może być powód takiego opóźnienia? Czy może mieć to związek z tym pęcherzykiem?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany z zaistniałą sytuacją związaną z rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Taka dolegliwość może być spowodowana przez wiele czynników i nie musi oznaczać czegoś niepokojącego.

U młodych kobiet cykl płciowy może być zaburzony z wielu przyczyn, takich jak: problemy hormonalne, choroby autoimmunologiczne, infekcje, zmiana klimatu, długotrwała podróż, czy sytuacje stresogenne.

Delikatne plamienie w połowie cyklu, o którym Pani wspomniała mogło wystąpić jako wynik nagłego spadku estrogenów. Jest to częsta i naturalna sytuacja, występująca zwłaszcza u młodych kobiet. Niewielkie plamienie z domieszką krwi może również wynikać z pęknięcia pęcherzyka Graafa, podczas którego zostaje uwolniona komórka jajowa.

Spóźniająca się miesiączka mogłaby być też skutkiem pewnych zmian w Pani życiu. Czynniki stresogenne mogą przyczyniać się do rozregulowania cyklu miesiączkowego.

Jeżeli miesiączka nie będzie pojawiać się dłuższy czas lub sytuacja będzie się powtarzać, zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://parenting.pl/plamienie-miedzymiesiaczkowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.