Jakie badania wykonać przy niedoczynności tarczycy?

Otóż około roku temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Czułem się słabo, byłem wiecznie zmęczony. Przyczyna jest ciągle niezdiagnozowana. Przyjmuje codziennie 100 mikrogramów l-tyroksyny a mimo to moje TSH według endokrynologa jest wciąż nieco za wysokie (około 2µIU/ml). Także prolaktyna wyszła mi podwyższona. Przeciwciała aTG i aTPO w normie (przy dolnych granicach). Ostatnio znacznie przytyłem i gorzej się czuje. Co może być powodem mojej niedoczynności? Jakie badania powinienem wykonać?

Witam Pana,

Warto wykonać usg tarczycy. Być może w badaniu uda się stwierdzić np. cechy przebytego zapalenia gruczołu (mogło przebiegać bezboleśnie), które mogło doprowadzić do niedoczynności. Niewykluczone, że może mieć Pan również mały gruczoł tarczowy, który po prostu nie radzi sobie z produkcją wystarczającej ilości hormonów.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz