Zapytaj lekarza

1 , 0 1 7 , 5 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie badania wykonać przy niedoczynności tarczycy?

Otóż około roku temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Czułem się słabo, byłem wiecznie zmęczony. Przyczyna jest ciągle niezdiagnozowana. Przyjmuje codziennie 100 mikrogramów l-tyroksyny a mimo to moje TSH według endokrynologa jest wciąż nieco za wysokie (około 2µIU/ml). Także prolaktyna wyszła mi podwyższona. Przeciwciała aTG i aTPO w normie (przy dolnych granicach). Ostatnio znacznie przytyłem i gorzej się czuje. Co może być powodem mojej niedoczynności? Jakie badania powinienem wykonać?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

Warto wykonać usg tarczycy. Być może w badaniu uda się stwierdzić np. cechy przebytego zapalenia gruczołu (mogło przebiegać bezboleśnie), które mogło doprowadzić do niedoczynności. Niewykluczone, że może mieć Pan również mały gruczoł tarczowy, który po prostu nie radzi sobie z produkcją wystarczającej ilości hormonów.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy