Kobieta , 26 lat

Dzień dobry!
Mam 26 lat. Ostatnią miesiączkę miałam 1.06.2010 r. Cykle miałam zawsze 29-32 dni. Nigdy nie zdarzały się krótsze - nawet w trakcie choroby czy silnego stresu - były ewentualnie dłuższe. Od pół roku dość regularne. Ale wiem, że organizm to nie maszyna i że wszystko może się zdarzyć.
Obecnie jestem w 32 tyg. ciąży. Odbyłam stosunek 7.06 (7 dzień cyklu - teoretycznie niepłodny) oraz 10.06, 12.06, 13.06, itd. - co kilka dni. Ok. 28.06 zrobiłam test ciążowy, który okazał się negatywny. Dnia 1.07 nie dostałam miesiączki, 6.07 (czyli 5 tydzień od ostatniej miesiączki) byłam u lekarza i po badaniu USG stwierdził 0,51 cm pęcherzyka ciążowego bez innych struktur - stwierdził, że to wczesna ciąża i że jestem w 4 tyg. (a ja miałam już skończone 5 tygodni).
Kolejna wizyta 16.07 (czyli 6 tydzień, 4 dzień od ostatniej miesiączki) był pęcherzyk ciążowy o wymiarach 2,80 cm na 2,08 cm - taki podłużny - powiedział lekarz, z widocznym pęcherzykiem żółtkowym, który pulsował - o ile dobrze zrozumiałam, nie było zarodka. Nie wyznaczył też wieku ciąży. Kazał przyjść na następną wizytę.
13.08 (10 tydzień, 4 dzień od ostatniej miesiączki) widać było płód i wiek ciąży określony na 10 tydzień, 1 dzień. Czyli, że mniej niż wg ostatniej miesiączki - data porodu ok. 10.03.2011 z USG, a z ostatniej miesiączki (8.03.2011).
Na kolejnej wizycie (15.09.2010 - czyli 15 tydzień, 1 dzień od ostatniej miesiączki) dzidzia już trochę podrosła - bo wg ostatniej miesiączki wyszło, że to 15 tydzień, 4 dzień - a termin porodu na 4.03.2010.
Proszę mi odpowiedzieć (w miarę możliwości oczywiście, bo wiem, że nie zawsze się da), jakie jest prawdopodobieństwo, że ciąża powstała w wyniku stosunku z 7 dnia cyklu, na podstawie powyższych USG? Raczej z obliczeń wynika, że jest to mało prawdopodobne i że owulacja nastąpiła tak  ok. 15 -16 dnia cyklu (przy cyklach trwających 29-32), ale już odchodzę od zmysłów.
Niestety wiem, że za błędy trzeba płacić - a sumienie będzie mnie męczyć do końca życia. Dodam jeszcze, że ok. 14 -16 dnia cyklu miałam bardzo mokro i ślisko, a 7. sucho - ale to już może moja paranoja i staram się uspokoić.
Bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Dr n. med. Anna Wilczyńska 77
Dr n. med. Anna Wilczyńska Ginekolog, Warszawa Mokotów 77 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry!

Najbardziej dokładny jest termin porodu i tydzień ciąży oznaczany pomiędzy 9 a 13 tyg. ciąży, a więc termin 10 tydzień ciąży i 1 dzień, czyli według tego terminu do zapłodnienia doszło raczej po 14 dniu cyklu.

Proszę pamiętać, że zakres błędu wg USG wynosi na tym etapie ciąży plus minus 3 dni.

Z poważaniem

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach