Kontrowanie przez rodzinę 22-latki

witam,mam 22 lata mieszkam z mama i dwojgiem starszych braci przez nich wszystkich jestem bardzo pilnowana nie chce sie ciagle im tlumaczyc chce zeby wkoncu zrozumieli ze jestem dorosla ale nie potrafie im tego wprost powiedziec co mam zrobic zeby to do nich dotarlo

Spokojnie, dotrze do nich, tylko nie od razu. Kropla drąży jednak skałę.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Dorosłość to oprócz praw, także branie odpowiedzialności za siebie i samodzielność. Być może warto wyraźnie stawiać granice, a także zwiększyć swoja samodzielność w kwestiach życiowych. Taka postawa ma szansę pokazać, ze rzeczywiście jest Pani dorosła, ma nie tylko prawo, ale także możliwości i umiejętności, by o sobie decydować.

Mgr Adam Horak Psycholog

Z troską i zainteresowaniem przeczytałem Pani pytanie. Odpowiem trochę na przekór. Dwadzieścia dwa lata to wcale nie tak dużo a psychologia rozwojowa dostarcza coraz więcej dowodów na to, że w dzisiejszych czasach dorośleć zaczynamy znacznie później niż nasi rodzice i dziadkowie. Może w Pani sytuacji pomocne by było pewne intelektualne ćwiczenie. W spokoju ciszy codziennie przez tydzień proszę zapisywać na kartce korzyści wynikające z dalszego pozostawania w zależności od rodziny. Wtedy może znajdzie Pani optymalne rozwiązanie dla siebie i innych. Życzę Powodzenia.