Która terapia jest lepsza przy nerwicy?

Witam, cierpię na nerwicę, z którą chciałbym w końcu coś zrobić. Czytałem wiele na temat rodzajów terapii i nadal nie wiem jaka będzie lepsza: psychodynamiczna czy behawioralna? Chciałbym szybko i skutecznie sobie z tym poradzić by móc wrócić do prawidłowego życia. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie po świętach!

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Na początek warto właściwie zdiagnozować to, co panu dolega. Może o zrobić lekarz psychiatra podczas osobistej konsultacji. W zależności od nasilenia objawów, ich charakteru itp. podejmiecie decyzję o dalszym postępowaniu. Czasem konieczne jest włączenie również farmakoterapii. Co do skuteczności różnych nurtów psychoterapii: skuteczność jest podobna, ale różnią się metody pracy z pacjentem. Kiedy już zdecyduje się pan na podjęcie terapii, może pan wypytać terapeutę o metody i techniki, jakie stosuje w pracy i zastanowić się czy panu one odpowiadają.

WItam,
Jeśłi chcesz szybko poradzić sobie z problemem to z pewnością lepsza będzie terapia poznawczo-behawioralna. Kilkanaście sesji przynosi znaczną ulgę. Ta terapia jest dość dobrze zbadana i ma udokumentowaną skuteczność w terapii zaburzeń lękowych dawniej określanych mianem nerwica.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanwska