Leczenie próchnicy zębów i wybór płynu do płukania ust

Dzień dobry, czy małej próchnicy na zębach się nie leczy tylko jak jest większa? mój dentysta nie chce zrobić mi małych nalotów tylko zawsze czeka jak będzie większa próchnica. może dlatego że wtedy plomba nie będzie się trzymać? Jakiego płyn do płukania wybrać z alkoholem czy bez? I jeszcze proszę o odpowiedź czy powinnam wymienić plomby amalgamatowe?

Witam.
Pierwszym objawem próchnicy szkliwa jest plama próchnicowa. Można ją rozpoznać po biało-kredowym zabarwieniu, a w miarę rozwoju próchnicy powierzchnia szkliwa staje się coraz bardziej chropowata. Z czasem pokarmy i barwniki nadają zmianie próchnicowej ciemniejsze zabarwienie. Rzeczywiście ten rodzaj próchnicy staramy się leczyć zachowawczo podejmując próbę jej remineralizacji. Polega ona na kilkakrotnym, miejscowym stosowaniu preparatów zawierających związki fluoru, przy równoczesnym zachowaniu bardzo dobrej higieny jamy ustnej i odpowiedniej diety.
Muszę tu dodać, że coraz więcej stomatologów odchodzi od stosowania fluoru z uwagi na jego toksyczność. Dobrą alternatywą są preparaty z serii Apacare ( płynne szkliwo). Jeśli chodzi o płyny poleciłabym Pani zielony Elmex lub Aquafresh. Co do wypełnień amalgamatowych zdania sa podzielone, jeśli to są stare plomby bezwarunkowo należy je wymienić ( są najczęściej nieszczelne z ogniskami próchnicy wtórnej i mało estetyczne), jeśli były zakładane niedawno i są mało widoczne można z wymianą jeszcze poczekać.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Każdy ubytek próchnicowy należy bezwzględnie oczyścić i wypełnić. Próchnica jest chorobą bakteryjną i może przenosić się pomiędzy zębami. Często pozornie wyglądające na małe ubytki, po dokładnej diagnostyce RTG i ocenie w powiększeniu okazują się znacznie większymi obejmującymi powierzchnie styczne zębów. Nie jest prawdą że większe wypełnienia trzymają się lepiej. Obecnie materiały kompozytowe oparte na nanotechnologii łącza się z tkankami zęba bardzo mocno bez względu na wielkość wypełnień (to o czym Pani pisze dotyczyło wypełnień amalgamatowych które już nie są stosowane). Zalecam wymianę wszystkich wypełnień amalgamatowych, pod którymi bardzo często rozwija się próchnica. Płyny do płukania ust z alkoholem są dla nie których osób za mocne i ostre w smaku, najważniejszym składnikiem płynów przeciw próchnicy jest fluor i tym się proszę sugerować przy wyborze.

Obecnie przy małych ubytkach nie czeka się, ale stosuje się leczenie profilaktyczne preparatami fluorkowymi. Jeżeli chodzi o płyny do płukania to zalecałabym płyny bez alkoholu. Wypełnienia amalgamatowe, jeśli są "podejrzane" należy wymienić. Powodzenia.

Próchnica początkowa jest to proces odwracalny, więc może ząb się z powrotem odbudować. Jezeli tak się nie stanie to jak najbardziej trzeba zakładać wypełnienia na zęby. Wybór płynu do płukania w pani wieku to tylko pani preferencje czy z alkoholem czy bez, a z plombami amalgamatowymi? No cóż, na pewno wymieniać te które nie spełniają swojego zadania, a te które są dobre myślę, że nie.

Nalot ot nie próchnica , nie zawsze decydujemy się na robienie próchnicy początkowej , bo przez wiele lat przy odpowiedniej higienie i stałej kontroli taka sytuacja może utrzymywać się bez zmian przez wiele lat to po co tracić tkanki zęba ,żeby zakładać tam wypełnienie.Amalgamaty wymienić jeśli są nieszczelne albo skorodowane