Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Luki w pamięci a zdrowie psychiczne

Ostatnio jestem pod wplywem duzego stresu, sytuacja jest skomplikowana, do calej gamy roznych psychologicznych glownie objawow przypominajacych depresje zaczelam miec luki w pamieci. Ale te luki sa.. straszne np. stoje przed moja 5-letnia siostrzenica i nie wiem jak ma na imie. Taka czarna dziura ktora znika dopiero jesli ktos mi podpowie dana rzecz. Czy luki w pamieci takich "oczywistych" rzeczy moga byc powiazane ze zdrowiem psychicznym, czy to oddzielny temat dla innego specjalisty?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Tak. Może być to powiązane. Bardzo duży i długotrwały stres wpływa negatywnie zarówno na procesy poznawcze (uwaga, pamięć, decyzyjność itp), emocjonalne (obniżony nastrój), motywacyjne (obniżone aspiracje, motywacja, energia do działań - apatia), jak i zdrowie jako takie (obniżona przez stres odporność sprzyja "łapaniu" różnych chorób). Na wstępie polecam zrewidować swój plan obowiązków i działań tak, aby były w nim przerwy na reset i rozluźnienie. Po drugie proszę skorzystać z treningu relaksacyjnego Jacobsona (dostępne nagrania w Internecie), który pomoże Pani się rozluźnić. Po trzecie - polecam udać się na konsultację z psychologiem, który nauczy Panią zadaniowych metod radzenia sobie ze stresem. Pozdrawiam.

0

Dzień dobry, to może być jak najbardziej związane z pani stanem psychicznym. Zachęcam do konsultacji psychologicznej, psycholog po wstępnej diagnozie zaleci dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety