Mam 13 lat - czy masa mojego ciała jest odpowiednia?

Jestem dziewczyną. Mam 13 lat. Mam 166 cm wzrostu i ważę 44 kg. Mam w-f w szkole 5 razy w tygodniu. Czy moja waga jest odpowiednia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które pozwalają obiektywnie ocenić rozwój dzieci i młodzieży, Twoja masa ciała znajduje się w okolicach 30. centyla zaś wzrost w 90. centylu. Oznacza to, że obie wartości zawierają się w granicach szeroko pojętej normy. Warto jednak zaznaczyć, że występuje zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu. Taki stan rzeczy powinien być oceniony przez specjalistę. Powinnaś, po rozmowie z rodzicami, udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.