Metoda antykoncepcji przy PCOS i kamieniu piersią

Witam. Jestem "szczesliwa" posiadaczka Zespołu Policystycznych Jajnikow. Po ponad 5 latach udało mi się zajśc w ciąże i urodziłam córkę - ma w tej chwili 2 miesiace.Zaczelam wiec wierzyc w cuda i boje sie, ze zajde w 2 ciaze.Jaka metoda antykoncepcji bylaby dla mnie najlepsza przy moim PCO ? I karmieniu piersią ? Z góry dziękuję za odpowiedz :)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście antykoncepcja w czacie karmienia piersią jest inna. Nie możemy stosować znanych pigułek złożonych - zawierają estrogen i progestagen, gdyż ten pierwszy hormon przenika wraz z mlekiem matki do organizmu malucha. W tym czasie stosuje się tabletki z samym progestagenem. Doustne środki antykoncepcyjne stosowane w PCO mają na celu regulację cyklu miesiączkowego (w PCO cykle są zwykle bardzo często nieregularne, bezowulacyjne). Nie jest to jedyna metoda leczenia, jest to zależne od występujących objawów, nieprawidłowości w badaniu fizykalnym oraz badaniach dodatkowych.