Morfologia dziecka a podejrzenie anemii

DZIEŃ DOBRY!ODEBRAŁAM DZISIAJ WYNIKI MOJEGO CZTEROLETNIEGO DZIECKA I ŻELAZO MA 35ug/dl CZY TO JEST ANEMIA ?CO POWINNAM PDAC NA WIEKSZENIE ? I DRUGI WYNIK TO LEUKOCYTY ROBILISMY BADANIAKNTROLNE BO ZAWSZE MIAŁ PIZEJ 4 A DZISIAJ 8,9 10 DO POTEGI 3/UL ROZMAZ PAŁKI 1 SEGMENTY 59 EOZYNOFILE 1 LIMFOCYTY 34 MONOCYTY 5 CZY TO SA JUZ DOBRE WYNIKI ZGORY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

Nie da się odpowiedzieć na pytanie o anemię u dziecka bez podania całego wyniku morfologii.
Anemia wiąże się z ze stężeniem hemoglobiny i wielkością krwinki czerwonej. Także podanie tylko wyniku stężenia żelaza nic nie daje, potrzebne jest dodatkowe oznaczenie całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC). Patrząc na leukocyty, można przypuszczać że u dziecka obecna jest jakaś infekcja bakteryjna. W tej sytuacji nie podaje się żelaza, bo organizm może je specjalnie chować, żeby nie karmiły się nim bakterie. Jeśli żelaza faktycznie brakuje, to Fe jest poniżej, a TIBC powyżej normy. Za infekcją przemawia przewaga granulocytów - dziecko do 5 roku życia ma przewagę limfocytów. Proszę nic nie podawać do czasu wyjaśnienia wyników przez pediatrę.