Wyniki badania krwi oraz zmęczenie

Witam !Proszę o zinterpretowanie wyników , kobieta lat 20 . Badania są wykonane z powodu złego samopoczucia ciągłego zmeczenia ... Najbardziej zaniepokojona jestem wzrostem krwinek białych i czerwonych ... Co to może oznaczać? RBC 6,58, WBC12,63 HGB 12,9 HCT 40,1 MCV 62,6 MCH 19,9 MCHC 31,8 RDW-CV 18,5 PLT 161 ...

Ciągłe zmęczenie wynika z niedoboru żelaza (obfite miesiączki?); niedobór jest głęboki i trwa od dłuższego czasu, przynajmniej od kilku miesięcy. Należy potwierdzić ten fakt badaniami krwi: Fe, TIBC. Przy niskich wartościach żelaza i wysokiej całkowitej zdolności wiązania można natychmiast rozpocząć podawanie tabletek z żelazem. Niskie oba parametry (Fe i TIBC) sugerują przewlekły stan zapalny, co wymaga diagnozy (patrz -podwyższone stężenie leukocytów); żelaza nie wolno podawać przed wyleczeniem stanu zapalnego! Uzupełnienie zapasów żelaza (białko zapasowe to ferrytyna) wymaga podawania go 6-12 miesięcy, a nie tylko do czasu normalizacji parametrów morfologii! Życzę powodzenia w diagnostyce i szybkiego odzyskania energii życiowej. JN