Możliwe komplikacje po operacji hemoroidów

Dzień dobry. Od 4 lat leczę u proktologa hemoroidy odbytu. Na ostatniej wizycie na moje pytanie jak się pozbyć dolegliwości lekarz zaproponował mi operacje (już się kwalifikuje) jednak powiedział mi też jakie jest ryzyko. Pytanie 1. Proszę wskazać ewentualne komplikacje - chce poznać kilka opinii. Pytanie 2. Czy z tym schorzeniem można ubiegać się o lekki stopień niepełnosprawności do celów pozarentowych? Dziękuje i pozdrawiam. Krzysztof.

Można powiedzieć ogólnie, że metoda leczenia operacyjnego powinna byc dobrana indywidualnie na podstawie tych informacji. Dopiero po ustaleniu metody operacji można odpowiedzieć na pytanie jakie są możliwe powikłania i w jakim procencie przypadków występują. Ale jeśli lekarz leczący ma duże doświadczenie, to właściwie niezależnie od metody, powikłania zdarzają się rzadko.
Nie sądzę, aby z powodu choroby hemoroidalnej mógł Pan ubiegać się o uznanie niepełnosprawności.