Nadczynność tarczycy a jodowanie i stosowanie sterydów

Witam! Za niecały tydzień rozpocznę terapię radiojodową związaną z nadczynnością tarczycy. Pani Doktor poinformowała mnie również, że koniecznie będzie przyjmowanie sterydów, żeby uniknąć wytrzeszczu gałek ocznych. Jestem młodą osobą i bardzo martwi mnie perspektywa przytycia, a czytałam, że jest to praktycznie nieuniknione w powyższej sytuacji. Co powinnam zrobić, aby jak najbardziej zminimalizować ilość dodatkowych kilogramów? Czy jest jakiś sposób, aby tego unikąć? Bardzo proszę o pomoc.

Witam Panią,

Jeśli ma mieć Pani podawany radiojod z powodu nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Graves-Basedowa, to warto wówczas wykonać oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwko receptorom dla TSH (określane są jako TrAB lub TSI) Jeśli będą bardzo wysokie, to wiąże się to z większym ryzykiem orbitopatii, czyli wytrzeszczu. Jeśli chodzi o sterydy, to zwiększają nieco ryzyko wzrostu masy ciała. Musi Pani kontrolować ilość spożywanych kalorii, bo po podaniu sterydów zwykle dochodzi do wzrostu apetytu. Warto również zadbać o odpowiednią ilość umiarkowanego, regularnego wysiłku fizycznego oraz sprawdzać w trakcie terapii poziom glukozy,a w przypadku jego wzrostu, czemu mogą sprzyjać sterydy, szczególnie przyjmowane w wyższych dawkach rozważyć po konsultacji lekarskiej - zasadność zastosowania metforminy, która m.in. poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę i hamowanie insulinooporności zmniejszy ryzyko przytycia. Oczywiście wszystko po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz