Wyniki badań hormonów tarczycy i wytrzeszcz

Moje wyniki: TSH-4,89; FT3-6,59; FT4-1,42; USG tarczycy: Gruczoł tarczowy dwupłatowy hypoechogeniczny niejednorodny. Płat pr. 12,3x14,4x36,5mm. Płat lew. 13,5x15,8x37,0mm z obszarami torbielkowatymi o wym. ok. 4,0x3,7mm i 6,0x4,6mm. Obraz jak w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. W lewym oku mam lekki wytrzeszcz, przyjmuje lewotyroksyne po której źle się czuje. Dlaczego? Przyjmuje również leki antydepresyjne. Co może być przyczyna wytrzeszczu?

Dobry wieczór,

Jeśli chodzi o choroby tarczycy, to wytrzeszcz najczęściej występuje u osób z chorobą Graves-Basedowa, ale może również (znacznie rzadziej) wystąpić w przebiegu choroby Hashimoto. Proszę koniecznie oznaczyć stężenia przeciwciał TrAb, antyTPO i aTG. Konieczna będzie wizyta u okulisty i wykonanie rezonansu oczodołów. Jeśli okaże się, że ma Pani aktyną fazę wytrzeszczu, to należałoby rozważyć terapię pulsami sterydowymi (oczywiście po wykluczeniu innych przyczyn wytrzeszczu). Proszę jak najszybciej skonsultować się z endokrynologiem i okulistą. Jeśli Pani pali, to radziłbym rzucić nałóg, bo palenie kilkukrotnie zwiększa ryzyko nasilania się wytrzeszczu w autoimmunologicznych zapaleniach tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz