Naderwane wiązadło krzyżowe kolana a wskazania do operacji

Witam serdecznie Mam nadesłane wiazadlo krzyzowe prawego kolana. Czy w takiej sytuacji jest w stanie pomoc mi fachowa rehabilitacja i obejdzie się bez zabiegu operacyjnego. Pytam ponieważ jestem w Anglii i mam pewne zastrzeżenia do tutejszych lekarzy a polskich specjalistow cenię za ich fachowosc i system ksztalcenia. I co to znaczy" łza na tylniej ścianie lekotki przedniej. Pozdrawiam Waldek

Szanowny Panie, od prawidłowego okreslenie stopnia uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego zależy rodzaj zastosowanego leczenia. Przy uszkodzeniach niewielkich oraz takich, gdzie utrzymana stabilizacja stawu kolanowego jest zadowalajaca mozna zastosować leczenie zachowawcze - przede wszystkim rehabilitacyjne (oczywiście po okresie "ostrym" - bezpośrednio po urazie). Całkowite zerwanie tego więzadła oraz częściowe z jednoczesnym brakiem stabiliacji są wskazaniem do rekonstrukcji operacyjnej. Jak Pan widzi - decydujące znaczenie ma w tym wypadku badanie ortopedyczne, a z badań dodatkowych wykonane w odpowiednim momencie badanie RMI. Podsumowując - rozumiem, że w Pana przypadku są rozbiezności co do wskazań dotyczących leczenia operacyjnego ( więzadło- ACL - nie jest zerwane). W takim przypadku można rozpocząć rehabilitację i po kilku tygodniach wykonać kontrolne badanie ortopedyczne, którego celem będzie przede wszystkim określenie ewentualnego rodzaju i stopnia niestabilności stawu kolanowego po odbudowaniu stabilizatorów czynnych stawu (mięśni) w wyniku zastosowanej rehabilitacji. Pozdrawiam i zycze szybkiego powrotu do pełnej sprawności po wdrożeniu odpowiedniego dla Pana leczenia.