Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niedowaga u dorosłego mężczyzny

Witam, Moim problemem jest niedowaga, mam 22 lata, 186 cm wzrostu i ważę zaledwie 63 kg. Tu moje pytanie : Jak sprawnie przytyć 15-20 kg ? Jeszcze 2 lata temu ważyłem 75 kg., lecz po przeprowadzce schudłem. Pracuje fizycznie po 10 godzin 5 dni w tygodniu. Na razie udaje mi się zachować w miarę stabilnie wagę (63-65kg), ale boję się, że mogę dalej tracić na wadze.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Właściwości korzenia żeń-szeń

Korzeń życia ? tak nazywany jest w azjatyckim obszarze kulturowym żeń szeń. Lekarz Leszek Walentynowicz udziela informacji, dlaczego warto dostarczyć organizmowi żeń szeń, zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym.

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Witam Prawdopodobną przyczyną niedowagi jest zbyt mała podaż energii w stosunku do wysokiego stopnia aktywności fizycznej. Zalecana kaloryczność diety wynosi w tym przypadku ponad 3000. Zapewnienie takiego dowozu energii w ciągu dnia nie jest łatwym zadaniem, dlatego należy szczególnie starannie planować jadłospis. Przypuszczam, że czas spędzany w pracy nieco utrudnia wprowadzenie 5 posiłków dziennie. Jeśli jednak jest taka możliwość, zalecałabym tego rodzaju rozwiązanie.W ten sposób możliwe będzie dostarczenie większej ilości energii bez uczucia ciężkości, spowodowanego dużą objętością posiłku. Spośród produktów wchodzących w skład posiłku, warto wybierać produkty zdrowe, ale o dość wysokiej kaloryczności. Jako źródło węglowodanów doskonale sprawdzi się biały ryż, makaron,ziemniaki, pieczywo jasne lub mieszane. Z mięs należy wybierać głównie chude gatunki, natomiast warto wzbogacić dietę o tłuste ryby morskie, jajka, sery żółte i twarogowe, jogurty, mleko maślanki itp. Głównych źródłem tłuszczu w diecie powinny być oleje roślinne. Jako przekąski polecam koktajle mleczne ze zmiksowanych owoców z dużą ilością płatków owsianych, kukurydzianych i żytnich, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, suszone owoce i pestki dyni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy