Niepokojące zaburzenia mowy u 20-miesięcznego dziecka

Zaniepokoiło mnie zachowanie u mojego synka. Syn ma 20 m-cy i od pewnego czasu zauważyłam, że coraz mniej mówi - gdy miał rok mówił więcej niż teraz. Ponadto ma problem z jedzeniem, żeby zjadł muszę go czymś zająć, inaczej nic nie tknie i kończy się to krzykiem i płaczem. Nie bawi się zabawkami prawie wogóle, jego ulubione zajęcie to bieganie, wspinanie się na fotel lub trzaskanie szafkami. Bardzo często się denerwuje niewiadomo o co i bije się w główkę, czy powinno to wzbudzić mój niepokój?

Witam. Synek najprawdopodobniej zaczyna poznawać otoczenie i ono go najbardziej teraz absorbuje. Zgodnie z prawami rozwojowymi jest to okres ekspansji na zewnątrz siebie, kształtowania własnych sił i autonomii. Uczy się samodzielności, a gdy mu nie wychodzi, czuje się zawiedziony sobą i wtedy może uderzać głową o mur. Należy umożliwić mu wspinanie się, bieganie, wdrapywanie na przeszkody i pokazać jak należy to robić, aby pokonać przeszkodę i poczuć dumę z siebie. Znakomicie nadaje się do tego plac zabaw. Bicie się w główkę powinno minąć. Można odwrócić jego uwagę od główki pokazując mu przeznaczoną do "bicia" miękką piłkę. Dziecko po prostu chce się rozwijać, a pani zadaniem jest umożliwienie mu tego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Powodzenia

Witam,

Proszę udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego. Wygląda na to, że ma problem z radzeniem sobie z emocjami. Jego naturę warto zbadać, by móc dziecku pomóc już na tym etapie.

Pozdrawiam

Warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Podobne trudności mogą być wyrazem chwilowego zatrzymania rozwoju związanego z trudnym okresem, stresem czy chorobą somatyczną. Mogą jednak także wskazywać na zaburzenia rozwojowe, które zdiagnozować może specjalista. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa- rozwieje wątpliwości lub doradzi najlepsze sposoby wspierania rozwoju synka, skieruje na rehabilitację lub do odpowiedniego ośrodka.