Objawy mózgowe a objawy rdzeniowe

Czym są objawy mózgowe, a czym móżdżkowe? Co to są objawy rdzeniowe? Co się dzieje z człowiekiem, kiedy pojawiają się te objawy?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Objawy móżdżkowe są zespołem objawów (zaburzenia chodu, niezborność ruchowa, mowa skandowana, drżenie zamiarowe, oczopląs, obniżone napięcie mięśniowe), które wynikają z uszkodzenia móżdżku. Objawy rdzeniowe są konsekwencją uszkodzenia nerwów rdzeniowych. Określenie takie jak objawy mózgowe właściwie nie istnieje. Kolokwialnie jednak możemy tak określić wszelkie objawy, które pojawiają się po uszkodzeniu centralnego układu mózgowego.