Ogromny apetyt w ciąży. Czy to normalne?

Witam. Jestem w 7 tyg ciąży. To już jest moja druga ciąża. W pierwszej nie miałam prawie w ogóle apetytu, a teraz non stop bym tylko coś jadła. Czy to jest normalne? Boję się, że zanim urodzę, to będę wyglądać jak słoń, tym bardziej że mam skłonności do tycia. Po pierwszej ciąży udało mi się schudnąć 21 kg i boję się, że te kg powrócą z nawiązką. Chciałam się też dowiedzieć czy to jest prawda, że w drugiej ciąży brzuszek szybciej się uwidacznia niż w pierwszej?

Z góry serdeczne dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Wzmożony apetyt jest często występującym zjawiskiem w ciąży. Prawdą też jest to, że w związku z rozciągnięciem powłok brzusznych w pierwszej ciąży, w kolejnych ciążach "brzuszek" pojawia się wcześniej.

Wzmożony apetyt w ciąży jest mylący, pod tym względem, że organizm kobiety ciężarnej nie potrzebuje dużo więcej pokarmu niż przed ciążą. Mniemanie, że kobieta w ciąży je za dwoje, jest wielce błędne.

Z tego powodu powinna Pani próbować przezwyciężyć to uczucie i mimo niego jeść tyle, co przed ciążą. Dziecku nic się nie stanie a i Pani zdrowie na tym skorzysta. Warto zadbać też o aktywność fizyczną w czasie ciąży. Zalecany jest szczególnie basen i pływanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.