Opis rezonansu magnetycznego kręgosłupa u 27-latka
witam Krzysztof lat 27 proszę o odpowiedz na badanie RM . stan po wyłamaniu górnych blaszek granicznych trzonów kregów Th12 iL1 z niewielkim obnizeniem trzonów w przednim odcinku z obrzekiem szpiku kostnego w ich obrebie z przepuklinami dotrzonowymi tarcz miedzykregowych, wieksza na poziomie L1 . ponadto krag L5wraz z kolumna kregów lezacych powyzej przemieszczony jest ku przodowi w stosunku do trzonu S1 o około 6mm. prosze o pomoc i czy było to złamanie .

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
Magdalena StusiĹska
76 poziom zaufania
Wyłamanie górnych blaszek trzonów i przemieszczenie kręgu L5 sugeruje zmiany po urazie. Wynik należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem ortopedą który zleci odpowiednie postępowanie.
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon