Opuchnięcie brzucha u dziecka po jedzeniu

Witam. Martwią mnie objawy mojej 14 letniej córki. Bardzo często po jedzeniu "puchnie" jej brzuch. Powiększa się i robi się bardzo twardy i napięty. Narzeka wtedy, że po posiłku wygląda jakby "była w ciąży" i naprawdę tak to wygląda. Nawet trudniej jej się wtedy poruszać, chodź jest bardzo wysportowana. Nie wiem jak jej pomóc. Proszę o pomoc, bo jest to dla niej bardzo uciążliwe, a ja się martwię.

Witam. Wzdęcia mogą być spowodowane nadmiernym połykaniem powietrza, zwiększonym wytwarzaniem gazów w przewodzie pokarmowym np. poprzez podaż pokarmu zawierającegoo substancję których człowiek nie trawi, a więc celulozy, rafinozy, laktulozy, sorbitolu. Może być również wynikiem zakażenia pasożytniczego, upośledzonej funkcji wątroby lub trzustki. W tej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem POZ który przeprowadzi bezpośrednie badanie.