Pęknięcie aorty w odcinku piersiowym

Witam 08.2013 pekla mi aorta w odcinku piersiowym (jestem niepalaca, nigdy nie chorowalam na serce czy nadcisnienie). Pogotowie mialo problem z ustaleniem przyczyny, bylam swiadoma ale nie mialam czucia od pasa w dol. Po zdiagnozowaniu zostalam zoperowana "naprawiono" mi aorte i dodatkowo zalozono mi stent w pachwinie z lewej strony. Uszkodzeniu ulegl rdzen kregowy T8. Aortic dissection, paraplegia. Chcialabym sie dowiedziec co moglo spowodowac pekniecie. Moze wczesniejsza operacja lub wypadek?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Przyczyn przerwania ciągłości aorty mogło być wiele. Na podstawie krótkiego opisu nie jest możliwe ustalenie przyczyny nieprawidłowości.