Plamienie w 27 tygodniu ciąży – czy to może być coś groźnego?

Witam,
mam 26 lat i jestem w 27 tygodniu ciąży. Chciałabym uzyskać odpowiedzi na kilka pytań.
1. Po krótkim spacerze zauważyłam na bieliźnie dwie niewielkie jasnoczerwone plamki (łącznie wielkości małego paznokcia). Niestety mój ginekolog wyjechał na urlop i nie jestem w stanie się z nim skontaktować, a następną wizytę mam dopiero za 3 tygodnie. Czy to plamienie może być spowodowane tym spacerem (jest dosyć gorąco i duszno), czy też mogą być oznaką czegoś niepokojącego? Dodam jeszcze, że 1,5 tygodnia temu też po spacerze dostałam takiego samego plamienia, ale badanie USG oraz „palcowe” nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Czy poza odpoczynkiem mogę coś jeszcze zrobić?
2. Czy ukłucia w lewym boku na wysokości tuż powyżej pępka są normalne, czy też mogą świadczyć o czymś niepokojącym?
3. Czy w 27 tygodniu ciąży może jeszcze dojść do obumarcia ciąży lub poronienia, jeśli nie miał miejsca żaden wypadek ani nadmierne przeciążenie organizmu?
Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Plamienie w każdym okresie ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej z jednoczesnym wykonaniem kontrolnego badania USG. Plamienia mogą być objawem wielu stanów chorobowych, które wymagają bezwzględnego wykluczenia. Fakt, iż przy poprzednim plamieniu badania nie wykazały żadnych odchyleń od normy, nie może stanowić ostatecznego rozpoznania na resztę ciąży. Wysoka temperatura otoczenie nie powinna powodować tego typu dolegliwości.

Współwystępujące bóle o charakterze kłującym mogą mieć charakter fizjologiczny i być związane z rozciąganiem więzadeł macicy. Mogą być jednak objawem patologicznym, które wraz z towarzyszącymi plamieniami przepowiadają nieprawidłowości w rozwoju ciąży.

Odnośnie do trzeciego Pani pytania. Poronienie rozpoznawane jest jedynie do 22 tygodnia ciąży. Od tego czasu dzieci się rodzą. Dzieci urodzone w 24 tygodniu ciąży mają około 75% szans na przeżycie. Wartości te rosną proporcjonalnie do wieku ciąży. Oczywiście zdarzają się sytuacje obumarcia płodu, ale najczęściej jest to wynik zaniedbań matki i braku konsultacji ze specjalistą w odpowiednim momencie. Z tego też pwodu zachęcam Panią do konsultacji z innym ginekologiem, który wykona Pani badania transwaginalne.
W przypadku wykluczenia patologii Pani odzyska spokój ducha, a ciąża będzie się dalej prawidłowo rozwijać. Ewentualne zalecenia co do dalszego prowadzenia ciąży wystawi Pani lekarz dopiero po badaniu ginekologicznym. Do tego czasu powinna Pani jak najwięcej leżeć i wypoczywać. Może Pani również stosować leki rozkurczowe (No-Spa) w momencie występowania bólu.

Pozdrawiam