Ponowna ciąża po łyżeczkowaniu

Dzień dobry, mam 28 lat, 8 dni temu przeszłam zabieg łyżeczkowania (w dalszym ciągu plamię!), przyczyną była ciąża obumarła. Była to moja pierwsza ciąża, bardzo oczekiwana. Psychicznie czuję się dobrze, ale tylko dlatego, że już obliczam dni i godziny do czasu kiedy będziemy się mogli znowu starać.

Czy konieczne jest odczekanie 3 miesięcy - wydaje mi się to tak strasznie długie. Czy mogę coś zrobić, aby przyspieszyć gojenie i jakie badania powinnam ja i mój mąż zrobić? Czytałam, że takie dokładne badania robi się dopiero po 2-3 poronieniach, ale chciałabym mimo wszystko na własną rękę zrobić chociaż podstawowe badania wykluczające najczęstsze przyczyny poronień.

28 LAT ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam. Może Pani zbadać poziom progesteronu (w drugiej fazie cyklu). Przed wykonaniem jakichkolwiek badań, nawet jeśli planuje je Pani zrobić prywatnie, radzę jednak zasięgnąć porady swojego lekarza, który dobrze zna Pani historię i na jej podstawie rozstrzygnie, jakie badania są wskazane. To, kiedy zaczną się Państwo ponownie starać, zależy przede wszystkim od Waszej gotowości, również psychicznej. Dobrze jest odczekać 2-3 prawidłowe cykle, dając swojemu organizmowi czas na pełną regenerację. Ryzyko ponownego poronienia jest nieco zwiększone, jeśli do ciąży dojdzie krótko po stracie poprzedniej, ale nierzadko i w takiej sytuacji parze udaje się doczekać ukochanego dziecka. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!