Łyżeczkowanie macicy w przypadku ciąży obumarłej

Witam! Dokładnie 5,5 tyg. temu miałam łyżeczkowanie - ciąża obumarła w 6/7 t.c., a zabieg był w 9/10 t.c. Wiem, że dokładnie 4 tyg. temu miałam owulację (test owulacyjny) i współżyłam z mężem bez zabezpieczenia dzień przed i w dniu owulacji. Po 10/11 dniach od owulacji robiłam testy z moczu 3 i wszystkie pokazują słabiutkie drugie kreseczki. Czy to ciąża? Czy pozostałość po poronieniu? Czy gdyby hormon HCG nie opadł do 0, to miałabym owulację? Pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Możliwość zajścia w ciążę jest możliwa już w pierwszym prawidłowym cyklu po poronieniu, czyli zwykle po okresie 3-8 tygodni. Zaleca się jednak, aby w miarę możliwości odczekać i rozpocząć starania po trzech kolejnych prawidłowych cyklach. Przerwa ta służy pełnej regeneracji macicy oraz ustabilizowaniu kondycji psychicznej. Istnieje możliwość, że beta HCG jeszcze do końca nie spadło i test reaguje na te pozostałości. Aby potwierdzić ciążę należałoby ocenić dynamikę przyrostów beta HCG we krwi oraz udać się do ginekologia, który wykona badanie USG. Pozdrawiam serdecznie!