Powiększone jądro i przepuklina i chłopaka

Witam. Chłopak ma przepuklinę pachwinowa z tego co mi mówił. Probuje zmusić go do wizyty lekarskiej ale ciężko, jest strasznie uparty. Ostatnio zauważyliśmy , ze prawe jądro ma większe „ jakby spuchnięte „ . Na co zwrócić uwagę i najlepiej jakie badania zdobić aby się dowiedzieć co to jest? W grudniu poroniłam i on uważa ze to jego wina bo coś tam gdzieś wyczytał na internecie. Heeelp!

Dzień dobry. Opierając się na opisie można podejrzewać istnienie przepukliny pachwinowej, która osiągnęła duże rozmiary i schodzi do moszny, Jest to tzw. przepuklina mosznowa. W przypadku wystąpienia tego rodzaju przepukliny może dojść do powiększenia rozmiaru moszny, co może sugerować powiększenie się jądra. Jednakże, istnienie przepuliny pachwinowej nie eliminuje występowania innych patologii w obrębie moszny, co może objawiać się powiększeniem jej rozmiarów, jak również rozmairu jądra. Do tych patologii można zaliczyć wodniaka jądra, żylaki powrózka nasiennego oraz nowotwory. Rozpoznanie zaczynamy od zebrania wywiadu oraz badania fizykalnego. Dopiero w kolejnym etapie wykonuje się badania obrazowe, np. usg czy tomografię komputerową. Zachęcam więc do wizyty u chirurga, który podczas badania fizykalnego potwierdzi lub wykluczy istnienie przepukliny pachwinowej/mosznowej. Nie ma konieczności przed tą wizytą wykonywania badań obrazowych. W przypadku wykluczenia obecności przepukliny należy idać się do urologia celem dalszej diagnostyki. Istntinie przepukliny pachwinowej nie koreluje z wystąpieniem poronienia. Pozdrawiam.