Kobieta , 26 lat

Witam. Po wczorajszym pierwszym USG dowiedziałam się, że mam puste jajo płodowe. Wiadomość mną wstrząsnęła tym bardziej, że jest to moja pierwsza ciąża. Mam ogromny dylemat, ponieważ lekarz wykonujacy USG, zaproponował ponowne takie badanie za trzy dni. Jeśli wynik będzie taki sam, mam się zgłosić do szpitala w celu wywołania poronienia. Do głowy przychodzi mi wiele pytan...

1) Dlaczego nie zalecił zrobienia badania poziomu hormonow?
2) Dlaczego nie kazał poczekać 2-3 tygodni?
3) Dlaczego nie przepisał proszków na podtrzymanie?
4) Jeśli faktycznie jajo płodowe będzie puste, czy nie lepiej poczekać aż dojdzie do samoporonienia bez ingerencji medycznej? Jest przecież wiele przypadków, w których stwierdzono puste jajo płodowe, a później okazało się, że zarodek się pojawił... a narodziły się zdrowe dzieci?

O co chodzi z tym lekarzem - może ja jestem przewrażliwiona... Proszę o pomoc i poradę w tej kwestii. Jutro idę na 2 badanie usg... Czy nie za wcześnie skoro pierwsze miałam wczoraj? Nie mam żadnych objawów jak przy poronieniu... Zero plamienia... Brzuch mnie pobolewa od czasu do czasu, ale to chyba może być spowodowanie powiększającą się macicą...? A dodatkowo na usg wyszło mi, że moje jajo płodowe ma 9 tygodni i 3 dni (pęcherzyk ciążowy o wymiarach 35 mm), a jeśli chodzi o datę od ostatniej miesiączki, to 7 tygodzni i 5 dni... Czym to może być spowodowane...? Lekarz przeprowadzający usg kazał mi jechać do szpitala... W szpitalu powiedziano mi, żebym poczekała... NIE WIEM, CO MAM ZROBIĆ? MOŻE ZMIENIĆ LEKARZA?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Łukasz Kowalski 64
Lek. Łukasz Kowalski Ortopeda, Warszawa 64 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!

Sytuacja, która Panią dotknęła jest trudna. Pragnę wyjaśnić, że lekarz ginekolog, wykonujący pierwsze USG, postępuje według standardu postępowania. Spróbuję to Pani wyjaśnić w miarę dokładnie.

Jeśli w jakimś usg stwierdzi się cechy obumarłego płodu (puste jajo płodowe, zarodek bez czynności serca) to, jako że m.in. badanie usg jest badaniem częściowo subiektywnym, zależnym od umiejętności wykonującego je lekarza, konieczne jest wykonanie drugiego usg (najlepiej przez innego lekarza) w czasie jaki Pani zaproponowano, czyli po 2-3 dniach. Jeśli cechy obumarłego płodu zostały stwierdzone w drugim usg, ciążę taką uznaje się za obumarłą i należy wykonać zabieg ginekologiczny - mechaniczne wyłyżeczkowanie jamy macicy, w celu usunięcia martwych tkanek. Zabieg ten jest bardzo ważny. Nieusunięte martwe tkanki w organizmie kobiety mogą doprowadzić do bardzo poważnych, zagrażających życiu powikłań, tj. zaburzenia krzepnięcia, krwotoki itp.

Myślę, że ważne może być to, co teraz napiszę - blisko 25% wszystkich ciąż jest ciążami poronionymi, z czego większość do 8 tygodnia ciąży. Badania wskazują na to, że każda kobieta w życiu roni jakąś ciążę i tylko niektóre o tym się dowiadują. Na pani nieszczęście znalazła się Pani w tym gronie. Na szczęście w zdecydowanej ilości przypadków kobiety te nie miały żadnych problemów z zajściem w kolejną ciążę, zakończoną szczęśliwym porodem zdrowego dziecka.

Według zaleceń o kolejną ciążę będzie mogła Pani się starać już za 6 miesięcy.

Mam nadzieję, że w pewnej chociaż części rozwiałem Pani wątpliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach