Czy mam teraz puste jajo płodowe?

Witam chciałam się dowiedzieć ostatnia miesiączka 13.07 u lekarza na usg byłam 28.08 i było widać tylko jajeczko które się znajdowało w czarnej ,,plamie,, lekarz po usg i po ostatniej miesiączce stwierdził że to 5 tydz 4 dzień. Czy możliwe jest ze mam puste jajo płodowe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Jest to stan, w którym mimo zapłodnienia i namnażania komórek, nie rozwija się zarodek. Tym samym puste jajo płodowe przyczynia się do poronienia samoistnego bądź jest wskazaniem do zabiegu łyżeczkowania.

W Pani przypadku jest to dopiero 5. tydzień i 4 dzień ciąży. Na tym etapie zarodek może jeszcze nie być widoczny na USG i nie jest to powodem do obaw. Zarodek uwidacznia się bowiem po około 6. tygodniu ciąży, a w niektórych przypadkach nawet później. Wcześniej zobaczyć można pęcherzyk ciążowy i zapewne to on był widoczny podczas Pani badania. Proszę cierpliwie czekać na kolejną wizytę położniczą, która z pewnością więcej wyjaśni.

Pytania o brak zarodka dosyć często pojawiają się na naszym portalu. Oto kilka z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-kiedy-zarodek-moze-byc-niewidoczny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-szansa-na-pojawienie-sie-zarodka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zarodek-w-usg-moze-byc-niewidoczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.