Pytanie o zachowanie tajemnicy lekarskiej przez psychologa

Witam serdecznie, Mam pytanie: W pewnej rodzinie dochodziło do nadużyć, przemocy fizycznej i seksualnej, na osobie nieletniej. Od tego czasu minęło około kilka, kilkanaście lat w zależności od rodzaju stosowanej przemocy. Teraz osoba jest już dawno pełnoletnia. W związku z tym mam pytanie: Czy psycholog ma prawo ujawnić tajemnicę lekarską sądowi, prokuratorze, policji lub innym organom bez zgody pacjenta na to? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego, sąd lub prokurator może zwolnić lekarza z tajemnicy lekarskiej. Jest to dopuszczalne w przypadku, gdy nie można ustalić istotnych dla postępowania sądowego faktów na innej drodze.
Policja nie może natomiast domagać się od lekarza ujawnienia danych objętych tajemnicą lekarską.

Z pozdrowieniami

Witam

Ustawa o zawodzie psychologa zawiera w art. 14 obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej oraz wyjątki od jej zachowania. Należą do nich: w przypadku, kiedy poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób,

Pozdrawiam serdecznie