Rodzaje terapii psychologicznych

witam,mam pytanie o terapię psychologiczna,słyszałam,że jest taka terapia,która nie polega na rozmowie z pacjentem,czy jest taka terapia?

Dzień dobry,

Nie, nie ma takiej terapii.
W niektórych może być "tylko" rozmowa, a w innych włączane dodatkowe elementy (np.: rysunek, ruch, odrywanie ról, różne zadania) - które i tak podlegają omówieniu z pacjentem.

Dzień dobry!

Najpopularniejsze z uznanych nurtów psychoterapii, to np.: psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniu), systemowa czy gestalt. Podstawowe informacje na temat każdej z nich znajdzie Pani w Internecie. Różnice między nimi istnieją, podstawą psychoterapii jest jednak nawiązanie relacji, poznanie człowieka, jego sytuacji i problemu, z którym przychodzi, a następnie analiza sytuacji, odnalezienie jej przyczyn, nazywanie, uświadamianie tego, co się dzieje, co robimy - oraz szukanie rozwiązań, sposobów poprawy sytuacji. Wymaga to więc stałej rozmowy, porozumiewania się pacjenta i psychoterapeuty. Usługą "bez rozmowy" może być np. hipnoza (opinie wobec niej są jednak podzielone i nie jest metodą uznawaną przez wszystkich naukowców i praktyków) czy treningi relaksacyjne (nie są one jednak formą terapii, a tylko jednym z jej elementów).

Pozdrawiam!

Terapia jest formą komunikacji, może odbywać się jednak bez typowej werbalizacji. W wyborze terapii warto natomiast zorientować się w nurcie, którym pracuje terapeuta oraz stosowanych metodach.

Jest wiele odmian terapii w której zawsze jest jakaś forma rozmowy, ale akcent może padać na różne rzeczy: psychodynamiczna (bardzo wglądowa), poznawczo-behawioralna (łącząca rozmowę z konkretną pracą nad zmianą zachowania), w nurcie Ericksonowskim (m.in. praca na zasobach klienta), arteterapia (wyrażenie emocji drogą symboliczną, muzyką, malunkami itp), systemowa (z udziałem systemu w jakim się żyje - najczęściej rodziny)... Warto zapoznać się z każdą z nich przed pójściem na terapię. Każdy z nurtów może korzystać także z pomocy takich jak testy czy rysunki.